top of page

“Корупційні паркінги”: Нацполіція розслідує порушення законодавства з боку топпосадовців “Житлоінвестбуд-УКБ” і КМДА

Фото: колаж КВ
Фото: колаж КВ

Нацполіція всерйоз взялася за керівництво КП “Житлоінвестбуд-УКБ”. Наразі  вивчаються факти можливої корупції при зведенні та використанні паркінгів, які були збудовані на території житлових комплексів (ЖК) цього комунального підприємства на вул. Милославській та просп. Маяковського. Слідчі вже встановили, що дане КП доручило добудову цих паркінгів ТОВ “Європаркінг”, за що мало отримати певні кошти, але по факту ця приватна компанія не розрахувалася перед підприємством. Більше того – правоохоронці з’ясували, що ця ТОВка здає паркомісця у даних об’єктах в оренду мешканцям сусідніх будинків, а частину прибутків передає директору “Житлоінвестбуд-УКБ” та неназваному заступнику голови КМДА – щоб останні нічого не робили для введення паркінгів в експлуатацію. Можна припустити, що  цим заступником є Вячеслав Непоп (на колажі), який до 2018 року очолював згадане КП і з того ж періоду не просто контролює його діяльність за розподілом обов’язків, а й має чималий неформальний вплив на його роботу.


Як стало відомо КВ, столичні правоохоронці в рамках кримінального провадження №42023102070000163 розслідують факти ймовірних корупційних правопорушень з боку керівництва КП “Житлоінвестбуд-УКБ”, однієї з його компаній-підрядників, а також топпосадовця Київської міськдержадміністрації (КМДА).


Вказана справа була відкрита Подільським управлінням Нацполіції Києва 13 липня 2023 року. Її фігурантам попередньо інкримінується вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану.


Що встановили правоохоронці

У період з 2002 по 2018 роки КП “Житлоінвестбуд-УКБ” побудовало багатоквартирні будинки з паркінгами на просп. Маяковського, 70 (близько 100 паркомісць) і на вул. Милославській, 8 (близько 300 паркомісць). Однак, як встановили правоохоронці, на фінальному етапі будівництва цих багатоповерхівок так і не було завершено зведення паркінгів, які, до того ж, не були введені в експлуатацію. При цьому, за даними слідства, у подальшому з бюджету Києва було виділено 13 млн гривень на здачу в експлуатацію вищевказаних об’єктів, що, за версією правоохоронців, може свідчити про нецільове використання бюджетних коштів комунальним підприємством.


Також у Нацполіції з’ясували, що 22 травня 2019 року між КП «Житлоінвестбуд-УКБ» і ТОВ «Європаркінг» було укладено два договори на завершення будівництва багатоповерхової автостоянки на вул. Милославській і на завершення будівництва паркінгу на пр. Маяковського. Відповідно до умов цих договорів, вказана компанія взяла на себе функції замовника з завершення будівництва даних паркінгів, а також зобов`язання та відповідальність за фінансування цих робіт та прийняття в експлуатацію готових об`єктів.


За даними правоохоронців, у результаті реалізації цього проєкту ТОВ “Європаркінг” мало отримати право власності на обидва паркінги (точніше, машино-місця в них), а взамін виплатити комунальному підприємству “Житлоінвестбуд-УКБ” грошові кошти “на умовах та у порядку, визначених цим договором”. Окрім того, компанія зобов’язалася протягом 5 років відшкодувати даному КП витрати, пов`язані з розробкою, погодженням та проведенням державної експертизи проєктно-кошторисної документації, виконаних будівельних робіт та інших робіт (яку загальну суму мав виплатити “Європаркінг”, у судових ухвалах по цьому провадженню не уточнюється. – КВ).


Разом з тим, у ході досудового розслідування правоохоронцями було встановлено, що ТОВ «Європаркінг» не здійснило оплати на користь КП «Житлоінвестбуд-УКБ» згідно умов вищевказаних договорів, а комунальним підприємством не було проведено жодної претензійно-позовної роботи щодо стягнення з компанії грошових коштів. Більше того, слідчі з’ясували, що строки позовної давності, протягом яких “Житлоінвестбуд-УКБ” могло заявити про свої вимоги, вже сплинули, що “негативно впливає на роботу підприємства та призвело до створення дебіторської заборгованості”.


Крім того, як зазначають слідчі, директор КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (який саме, правоохоронці не уточнили. – КВ), діючи в інтересах ТОВ «Європаркінг», уклав з цією компанією додаткові угоди до вищевказаних договорів, згідно з якими графіки здійснення виплат було фактично відстрочено. Однак, незважаючи на це, ТОВ «Європаркінг» так і не сплатило жодних грошових коштів, таким чином порушивши умови, як договорів, так і додаткових угод до них. За версією слідства, вищевказане свідчить про те, що КП «Житлоінвестбуд-УКБ» свідомо не зацікавлене в закінченні будівництва та введення в експлуатацію вказаних паркингів, а натомість надає можливість ТОВ «Європаркінг» здійснювати незаконну комерційну діяльність на вказаних об’єктах.


Йдеться про те, що дана компанія здає місця в даних паркінгах мешканцям прилеглих будинків за ціною 50 грн за добу або 1500 грн в місяць за одне паркомісце. Правоохоронці стверджують, що це “свідчить про наявність грошового обороту товариства та фактичну можливість сплатити грошові кошти на виконання умов вищевказаних договорів”. Даний факт було встановлено працівниками Головного управління контррозвідувального забезпечення об’єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України за дорученням прокурора по цій справі.


Одним із ключових фігурантів правоохоронці називають особу, ім’я та прізвище якої у судових ухвалах по даному провадженню не уточнюються через презумпцію невинуватості та яка є цивільним чоловіком офіційної власниці ТОВ “Європаркінг”. Мовляв, саме він контролює цю компанію – отримує прибуток з її діяльності, виплачує заробітну плату працівникам “Європаркінгу”, призначає та звільняє його директорів, комунікує з органами державної влади тощо. Зокрема, слідчі зазначають, що цей громадянин через наявні корумповані зв`язки, зокрема, із вищезгаданим директором КП «Житлоінвестбуд-УКБ» і неназваним заступником голови КМДА, пролобіював можливість використання вказаних багаторівневих підземних паркінгів. 

Скріншот судової ухвали по цьому слідству від 20 січня 2025-го
Скріншот судової ухвали по цьому слідству від 20 січня 2025-го

Більше того – ці два посадовці, за версією правоохоронців, отримують від “справжнього власника” ТОВ “Європаркінг” частину прибутку від оренди вказаних паркінгів. Це, мовляв, робиться для того, аби останні не вчиняли жодних дій останніми, спрямованих на завершення будівництва підземних паркінгів та здачу їх в експлуатаціюі. У випадку з заступником столичного градоначальника, можна припустити, що йдеться про Вячеслава Непопа (він керував “Житлоінвестбудом-УКБ” з 2002 по 2018 рік, після чого “пішов на підвищення”, ставши заступником голови КМДА), який, за свідченням численних джерел, зберігає вплив на це КП і про якого мова йтиме нижче. 


20 листопада 2024 року правоохоронці провели обшук, під час якого було вилучено мобільний телефон IPhone15 Pro, який належить “справжньому власнику” ТОВ “Європаркінг” (де саме відбувався обшук, не уточнюється. – КВ). Надалі, 20 січня 2025 року, Подільський районний суд Києва за клопотанням Подільської окружної прокуратури наклав арешт на цей гаджет, так як він був визнаний речовим доказом по цій справі. 


Крім того, 20 листопада 2024-го правоохоронці також здійснили обшук в офісі “Європаркінгу” та вилучили низку документів – списки осіб, які користуються паркомісцями у вищезгаданих паркінгах, книгу обліку з переліком користування паркомісцями, документи щодо діяльності вказаної компанії тощо. 3 лютого 2025 року вищезгаданий суд арештував ці “папірці”.


Що відомо про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Європаркінг” було зареєстроване у травні 2011 року. Його керівником з жовтня 2024 року є мешканець міста Біла Церква Київської області Дмитро Ільчишен, а офіційним засновником та кінцевим бенефіціаром з липня минулого року зазначено Аліну Адамчик, яка зареєстрована у нині окупованому селі Виноградове Херсонської області. Схоже, саме вона є цивільною дружиною “справжнього власника” даної компанії, яким наразі “займаються” правоохоронці. До слова, Адамчик також була вказана власницею “Європаркінгу” з серпня 2019-го по лютий 2020-го. Крім того, у 2020-2021 роках бенефіціаром даної ТОВки було зазначено киянина Владислава Штукмейстера, а у 2021-2024 роках – іншого мешканця столиці Євгенія Баришполя.


До речі, можна припустити, що Аліна Адамчик є родичкою Олександра Адамчика – ексдиректора Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Херсонської облдержадміністрації (ОДА, 2015-2017 роки), ексзаступника голови цієї ж ОДА (2017-2019 роки) і ексдепутата минулого VII скликання Херсонської облради (обирався від партії “БПП”). Про це, наприклад, може свідчити той факт, що згаданий ексчиновник ще до 2022 року був зареєстрований у тому ж селі Виноградове. Громадськості Олександр Адамчик відомий, зокрема, тим, що у 2017-ому відмовився від хабара, який йому намагався дати херсонський автоперевізник.


Діяльність КП “Житлоінвестбуд-УКБ” регулярно викликає питання у правоохоронних органів через ймовірні факти ”бюджетних розпилів” при проведенні різних робіт. Зокрема, слідчі декілька разів звертали увагу на порушення при здійсненні реконструкції київського зоопарку, яка відбувалася на замовлення цього підприємства у 2017-2022 роках в рамках трьох черг (усього на її проведення було укладено чотири договори загальною ціною понад 1,64 млрд гривень). До слова, ці роботи розпочалися у період, коли “Житлоінвестбуд-УКБ” очолював вищезгаданий Вячеслав Непоп. 


Зокрема, в рамках слідства, відкритого у лютому 2020-го, Нацполіція розслідувала порушення при виконанні третьої черги реконструкції звіринця. Тоді, серед іншого, правоохоронці з’ясували, що посадовці КП “Житлоінвестбуд-УКБ” заздалегідь домовилися з підрядником ПрАТ “Фундамент” про проведення цих робіт, погодивши їхню вартість (802,8 млн гривень), а сам тендер на право здійснення реконструкції було проведено формально. Про це, на думку слідства, свідчив факт, що підрядник виконував підготовчі роботи ще до проведення тендеру.

А у травні 2024 року суд по іншій справі звільнив від кримінальної відповідальності за службову недбалість Тетяну Прилипко – інженера з технічного нагляду “Житлоінвестбуд-УКБ”, яка у 2018 році підписувала акти виконаних робіт в рамках першої черги реконструкції зоопарку. За даними слідства, через цю посадовицю вказане КП заплатило за обладнання, яке по факту не встановлювалося. Таким чином прокуратура, яка не протестувала проти уникнення цією фігуранткою покарання, не зможе стягнути з неї компенсацію нанесених бюджету Києва збитків на суму трохи більше 2 млн гривень. 


Крім того, правоохоронці розслідували й інші “гріхи” посадовців даного КП та його підрядників. Наприклад, у лютому 2020 року Нацполіція відкрила кримінальне провадження за фактом зловживання посадовими особами “Житлоінвестбуд-УКБ” своїм службовим становищем. Тоді слідство попередньо встановило, що це КП неправомірно віддавало більшу частину бюджетних підрядів компаніям, які пов’язані з все тим же Вячеславом Непопом. Скільки коштів було перераховано на рахунки таких фірм, поки достовірно невідомо, але як мінімум три компанії отримали підрядів на загальну суму понад 1,63 млрд гривень. Втім, вочевидь, ця справа так і не була доведена до суду.


А у вересні 2023 року Деснянський районний суд виправдав ексзаступника начальника відділу технічного нагляду КП “Житлоінвестбуд-УКБ” Володимира Заріцького у справі щодо факту службової недбалості при створенні в 2015 році велосипедного маршруту з Троєщини до Європейської площі. Слідство тривало близько 9 років. Заріцького на фініші обвинувачували в тому, що він не перевірив акти виконаних робіт на суму 5,1 млн гривень, а саме будівництво відбувалось з порушення державних будівельних норм і стандартів, через що ці гроші платити підряднику було не можна. Довести скоєння злочину слідчим Нацполіції не вдалося в першу чергу через те, що форально в період будівництва цього веломаршруту відповідних державних норм і стандартів, мовляв, просто не існувало.


Зазначимо, що наразі КП “Житлоінвестбуд-УКБ” очолює Олександр Акімов – посаду директора він обіймає з 2 січня 2020 року. Його попередником був Сергій Данилович, який виконував обов’язки керівника цього підприємства з 26 червня 2018 року і який змінив на цій посаді вищезгаданого Вячеслава Непопа. 


Вказане КП підпорядковане Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, який з 2 липня 2021 року очолює Борис Работнік. Діяльність даного департаменту з 2018 року контролює все той же Вячеслав Непоп. Також останній відомий як депутат Київради IV, V, VII, VIII скликань та чинного IX скликання Київради (на останніх виборах пройшов від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”).


Comments


Сайт створено за підтримки:

Logo Ukr.jpg

Підпишіться на розсилку новин

Заявку отримано!

The contents of this website are the sole responsibility of OMU and do not necessarily reflect the opinion of the European Union or BST.

Редакція сайту може не погоджуватися з думкою автора.

Усю відповідальність за матеріал/відео/статтю несе автор.

  • White Facebook Icon

© 2021 Інформаційне агентство Відкриті медіа

© 2021 Відкриті медіа України

bottom of page